20-21-DOKAZ NEPOPOLNEGA GORENJA S PARAFINSKO SVEČO

POROČILO – DOKAZ NEPOPOLNEGA GORENJA S PARAFINSKO SVEČO

• Namen eksperimenta je dokaz nepopolnega gorenja, ter dokaz nastajanj stranskih produktov pri nepopolnem gorenju.
  • Seznam pripomočkov in kemikalij :

– kovinska žlica;
– steklen kozarec;
– vžigalnik;
– parafinska sveča.

• Najprej svečo prižgemo. Nato nad njo pridržimo steklen kozarec, kateri se po nekaj minutah zamegli (dokaz vodika). Da bi dokazali prisotnost ogljika v kemijski reakciji nad plamenom pridržimo kovinsko žlico. Na njej se pokažejo črne lise (saje), ki so dokaz ogljika.
  • Speti lasje, zavihani rokavi majice ( nevarnost vžiga oblačil in las) in odprta okna (nevarnost ogljikovega monoksida)
  • Dokaz vodika v kemijski reakciji je zamegljen oz. orošen kozarec, ki smo ga pridržali nad svečo. Dokaz ogljika v kemijski reakciji so saje na kovinski žlici. Kot stranski produkti, ki jih ne vidimo saj so v plinastem agregatnem stanju pa so :

– ogljikov dioksid;
– ogljikov monoksid;
– vodna para.

• Iz opravljenega eksperimenta je razvidno, da se pri reakciji nepopolnega gorenja porablja kisik (reagira) in parafin (se vžge) ter nastajajo produkti vodna para, ogljikov dioksid ter ogljikov monoksid, ki pa je nevaren plin, saj se z njim lahko zadušimo. Za varnost poskrbimo z prezračevanjem prostora, spetimi lasmi, ter zavihanimi rokavi.

Viri: učni list iz 7. razreda osnovne šole, ter zapiski iz 9. razreda osnovne šole.

(Visited 28 times, 1 visits today)