Napihujoča vrečka

V eksperimentu “napihujoča vrečka” opazujemo nastanek ogljikovega dioksida (CO2), spreminjanje temperature eksperimenta, zanima pa nas tudi pH vrednost snovi.

Za eksperiment potrebujemo:

Snovi:

Pripomočki

 –          sok rdečega zelje

–          soda bikarbona (NaHCO3)

–          sok redečega zelja

–          topla voda (H2O)

 

 –          2 čaši

–          vrečka za večkratno uporabo

–          krožnik

–          trska

–          vžigalice

 

Postopek:

Najprej v 1. kozarček damo 50 g vode, v 2. kozarček 100 g kisa za vlaganje.

Toplo vodo nalijemo v vrečko in dodamo nekaj kapljic indikatorja. Indikator (sok rdečega zelja) nam pove pH vrednost snovi.

V vrečko prilijemo kis za vlaganje.

Na koncu v vrečko dodamo še sodo bikarbono in vse skupaj hitro zapremo. V vrečki nastane ogljikov dioksid, ki ga na koncu dokažemo z gorečo trsko.

Opažanja:

Po končanem poskusu sem opazil veliko stvari. Čez cel poskus sem s pomočjo obarvanosti indikatorja opazoval spreminjanje pH vrednosti v snovi:

  • Ko sem vodi dodal malo indikatorja, sem opazil, da je pH vrednost vode nevtralna (pH=7), saj se je voda pobarvala na modro.
  • Ko sem v vodo dodal še kis za vlaganje, se je barva snovi zopet spremenila in sicer na rdeče-roza, kar nam pove, da je bila snov takrat zelo kisla (pH=2-3).
  • Ko pa smo dodali sodo, se je pH spet bolj stabiliziral.

Druga stvar, ki sem jo opazil, je, da se je temperatura po tem, ko smo dodali sodo bikarbono, nekoliko znižala.

Glavno opažanje, ki sem ga opazil, pa je, da so ob reakciji med sodo bikarbono in etanojsko kislino nastali ogljikov dioksid, voda in natrijev etanoat. Vrečka se je napihnila zato, ker je nastajal ogljikov dioksid. CO2 sem dokazal z gorečo trsko, ki je ugasnila ob stiku s CO2.

NaHCO3(s) + CH3COOH(aq) CH3COONa(aq) + H2O(l) + CO2(g)

(Visited 15 times, 1 visits today)
Dostopnost